Evi temizlemenin kolay ve pratik yolları

Evi temizlemenin kolay ve pratik yolları

1. Halınıza veya üzerinize kahve döküldüyse yapmanız gereken şey lekeyi soğuk su ile ıslattıktan sonra birkaç damla gliserin ile çitilemek. Sonrasında lekeden eser kalmadığınız göreceksiniz.

 

2. Ütünüzün tabanı kirlendiyse bir parça pamuğu sirkeye batırın ve ütünüzün tabanını yavaş yavaş ovun. Bu sayede ütünüzün temizlendiğiniz göreceksiniz. Ayrıca ütünüz sıcakken, tabanını birkaç damla zeytin yağı damlatılmış nemli bir bezle silerseniz, göz kamaştıracak bir temizlik elde edersiniz.

 

3. Fırınınızın içini temizlemek için, içine geceden sıcak su ve amonyak dolu bir kap koyun. Sabah fırının kapağını bir süre açık tutun ve sonra süngerle silin. Lekelerin çabucak çıktığını fark edeceksiniz.

 

4. Lavabonuzdaki su ve pas lekelerini gidermek için önce lavaboya bir miktar kaya tuzu serpin. Ardından ikiye kesilmiş greyfurt ile lavabonuzu ovun. Bu sayede pratik bir şekilde lavabonuz temizlenmiş olacak.

 

5. Ahşap mobilyalar üzerindeki su lekelerini çıkartmak için lekeyi nemli bir bezle sildikten sonra saç kurutma makinesini sıcak hava ayarına getirerek leke çıkana kadar sıcak hava verin. Böylece leke, mobilyanızı hızlıca terk edecek.

 

6. Parkelerinizdeki küçük lekelerin iyice temizlenmesini istiyorsanız, suyun içine biraz sirke katarak yerleri silin. Parkeniz anında pırıl pırıl olacak.

 

7. Deri koltuklarınızın üzerindeki çizikleri gidermek için koltuklarınızı ayakkabı cilası ile cilalayın. Bu sayede deri koltuklarınız ilk günkü haline geri dönecektir.

 

8. Cam lekelerini, orlon bez üzerine krem deterjan dökerek temizleyin. Kesinlikle tel veya benzeri bir cisim ile çıkartmaya çalışmayın. Böylece camı çizmemiş olursunuz. Ayrıca camlarınızı tertemiz yapmak için temizlik suyuna bir tutam tuz ilave edip camlarınızı bu su ile de silebilirsiniz.

 

9. Bulaşık makinenizin borularında birikmiş olan kirleri temizlemek için cam bir kabın içerisine bir miktar sirke koyup bulaşık makinenizi çalıştırın. Ardından bulaşık makinenizin tabanına bir miktar karbonat serperek tekrar çalıştırın. Makinenizin boruları tertemiz olacaktır.

 

10. Elektrik süpürgeniz yoksa ve koltukların tozunu almanız gerekiyorsa, şu yöntemi uygulayın; tozunu alacağınız koltuğun üstüne nemli bir bez yayın, beze sopa ile vurarak tozunu çıkartın. Çıkan toz nemli beze yapışacağından hem odanız toz olmaz hem de koltuğunuz tertemiz olur.

+16 Yıllık deneyim ile çözüm ortağınız olmaktan gurur duyuyoruz.